We Wrocławiu zostało otwarte Centrum Innowacyjnych Technologii (CIT) – nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy Fot. Tomasz Lewandowski / Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

We Wrocławiu zostało otwarte Centrum Innowacyjnych Technologii (CIT) – nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy

FILM
Orzech
Orzech
REKLAMA

Stolica Dolnego Śląska wzbogaciła się o kolejny ważny ośrodek badawczo-rozwojowy. Centrum Innowacyjnych Technologii (CIT) – nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu został uroczyście otwarty. Było symboliczne przecięcie wstęgi, prezentacja jednostek wchodzących w skład CIT, spotkanie z przedsiębiorcami oraz premiera promującego centrum filmu.

– CIT to kilometry powierzchni, dziesiątki pomieszczeń i tony specjalistycznego sprzętu. Ale bez naukowców, ich badań, pomysłów i idei to miejsce puste – podkreślał prof. Jarosław Bosy, rektor UPWr. – Uroczyście inaugurujemy działalność laboratoriów i pracowni, które tak naprawdę już działają, czy też precyzyjniej – działają w nich naukowcy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. 20 maja 1913 roku we Wrocławiu uroczyście otwarto Halę Stulecia, jeden z symboli miasta. 110 lat później otwieramy Centrum Innowacyjnych Technologii – nie dla hasła w encyklopedii, ale z myślą o rozwoju naszej uczelni i całego regionu – dodawał rektor.

CIT to największa inwestycja uczelni w ostatnich latach

Jej wartość to ponad 138 mln złotych z czego 70 mln zł to dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

To również najlepszy i zarazem spektakularny dowód na ciągłość instytucji, wagę tego, co kryje się pod słowem kontynuacja. W tym konkretnym przypadku możemy mówić o sztafecie – na pomysł stworzenia Centrum Innowacyjnych Technologii wpadł prof. Roman Kołacz, rektor Uniwersytetu w latach 2008-2016. To w czasie jego kadencji idea zaczęła zyskiwać realny kształt. Inwestycję kontynuował kolejny rektor prof. Tadeusz Trziszka, kierujący Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu w latach 2016-2020, a pałeczkę w tej sztafecie przejął rektor Jarosław Bosy, który na czele uczelni stanął w 2020 roku.

REKLAMA

Dlatego symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali obecny i byli rektorzy UPWr oraz Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. Towarzyszyli im dr Dominika Sokulska, dyrektor Centrum Innowacyjnych Technologii i Bartłomiej Wojdyło, dyrektor Centrum Realizacji i Rozliczania Projektów.

Podczas uroczystości zaprezentowano sześć jednostek specjalistycznych, które działają w trzech obszarach: żywność, środowisko i weterynaria: Centrum Biologii Stosowanej oraz Innowacyjnych Technologii Produkcji Żywności, Centrum Produktu Regionalnego, Ośrodek Zaawansowanych Technologii Produkcji Ogrodniczej, Ośrodek Badawczy Technologii Produkcji Roślinnej, Centrum Diagnostyki Chorób Roślin i Centrum Badań in Vivo.

Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA